BANKA HESAPLARIONLINE BAĞIŞ
Fidan Projesi

Fidan Projesi

Fidan bağışı projesi, özellikle yangın, deprem, sel gibi afetlerden etkilenen toprakları hayata döndürmek için yapılan bir ıslah çalışmasıdır. Birlik ve beraberlik bilincine sahip sorumluluk sahibi kişilerden alınan bağışlarla tek bir kişinin ya da kurumun dikebileceğinden çok daha fazla sayıda dikim yapılarak ormanlar oluşturulur.

Avrupa Yardım Vakfı olarak uzun yıllardır Ağaç diktirmek istiyorum “Geleceğe nefes olmak istiyorum” diyen bağışçılarımızın katkılarıyla Türkiye ve Filistin’de fidan dikimi projeleri yürütüyoruz.

Filistin’de Neden Fidan Bağış İhtiyacı Var?

Filistin’in bereketli havzaları yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ancak günümüzde bu topraklar insan eliyle yıkıma uğratıldığından yaşama elverişliliğini günden güne kaybediyor.

14 yıldır süregelen İsrail kuşatması, yalnızca biyolojik silahların ve bombaların yıkıcı etkileriyle değil, zehirli zirai ilaç salınımı yaparak da verimli tarım arazilerini yok ediyor. Dolayısıyla bugün Filistin toprakları, bir kişinin değil, ümmetin problemi olarak fidan bağışı katkıları ile yeniden hayata döndürülmeyi bekliyor.

Havayı ve suyu zehirleyen kimyasallar, yabani otların verimli ekinlerin yerini almasına neden olan bombalar ve bitki örtüsünü yok etme çabaları bölgede yalnızca ağaçların değil insanların, hayvanların ve diğer tüm canlıların yaşamını tehlikeye atıyor.

Özellikle tarım işçiliği ile geçinen çiftçiler, arazilerinde yeterli ıslah çalışması yapılmaz ve meyve ağaçları yetişmezse nihayetinde müşkül duruma düşerek geçim kaynaklarını kaybediyorlar. Bu durumda ağaç bağışı ile hem meyve üretimi hem arazi ıslahı yapılması hayati önem taşıyor.

Fidan Bağışı Nereye Yapılır?

Fidan bağışında bulunmak ya da ağaç diktirmek isteyen sorumluluk sahibi kişiler bağışlarını güvenilir kurumlar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Ancak özellikle yangın ve afet anlarında ortaya çıkan ve toplum vicdanını suistimal eden kötü niyetli platformlara karşı dikkatli olunmalıdır. Fidan bağışlamadan önce kurumun bilinirliğini ve güvenilirliğini kontrol etmekte fayda vardır.

Uzun yıllardır fidan projesi dahil pek çok projeyi büyük bir şeffaflıkla yürüten vakfımızın geçmiş çalışmalarına Youtube kanalımız ve proje sayfalarımız üzerinden göz atabilirsiniz. Ağaç bağışı yaptığınız takdirde seçeceğiniz Türkiye veya Filistin bölgesinde fidanınız özenle dikilir ve sürecin tüm adımlarından haberdar edilirsiniz.

Fidan Projesi Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Avrupa Yardım Vakfı (Europe Aid Foundation) olarak fidan bağışı projesi kapsamında özellikle yaz mevsiminde yoğun orman yangınlarıyla yüzleşen Türkiye’de ve tarım arazileri kimyasal saldırılarla yok edilen Filistin’de fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Filistin’in güneybatısında bulunan ve bölgedeki şeridin en büyük şehri olan Gazze’de, saldırılara maruz kalan ve arazilerini ıslah edemeyen çiftçileri desteklemek amacıyla fidan dikme projesini hayata geçirdik. “Sizin de Filistin’de dikili bir ağacınız olsun” davetiyle başlattığımız bu proje, bağışçılarımızın gösterdiği büyük ilgi ve yaptıkları cömert yardımlarla, her yıl kurak arazilerin yemyeşil fidanlara kavuşarak can suyu bulmasına vesile olmaktadır.

Ağaç bağışı projemizi hayata geçirmemizin akabinde gerçekleştirdiğimiz fidan ekimleri, maddi imkansızlıklar sebebiyle arazilerini ıslah edemeyen ve bölgedeki çatışmalardan dolayı sürekli saldırılara maruz kalan Gazzeli çiftçilerin yüzlerindeki tebessüm ve gözlerine yansıyan içten bir teşekkür ile tezahür etmektedir.

Fidan projesi kapsamında Gazze’de bugüne dek binlerce zeytin, limon gibi farklı türlerdeki fidanların dikimi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de ise özellikle 2021 yılında 53 ilde vuku bulan 270 orman yangını bölgesinde ıslah ve fidan dikim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Böylesine güzel bir hayra vesile olarak hem doğayı hem de insanı önemseyen değerli bağışçılarımızın yaptıkları yardımların izdüşümlerini gösteren video ve görsellerimize sosyal medya kanallarımızdan, haber metinlerimizden ya da Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz.

Fidan projesinin aşamalarından biri de arazilerdeki bakımın sürekliliğini sağlamak adına gerekli olan tüm araç ve gereçlerin temin edilmesidir. Böylece projemizin konusunu oluşturan arazilerin her daim yemyeşil ve verimli olması için en önemli adımlar atılmakta, yalnızca tek seferlik fidan dikimi yapılarak arazi kaderine terk edilmemektedir.

Fidan Bağışı Ne Kadar?

Fidan bağışı yapmak istiyorum diyen tüm bağışçılarımız Fidan bağışı ne kadar?” “Fidan bağışı kaç tl? gibi sorulara yanıt aramaktadır. Vakfımızın fidan bağış bedeli € 10’dur. Yalnızca € 10 katkıda bulunarak geleceğe bir fidan dikebilir, yemyeşil yarınların mimarlarından olabilirsiniz.

Neden Fidan Bağış Yapmalıyım?

Ağaçlar yalnızca bulundukları bölgenin değil, tüm dünyanın akciğerleridir. Dolayısıyla kesilen, yanan, yıkılan ya da yok edilen tüm ağaçların, zehirlenen bereketli toprakların telafisini gerçekleştirmek tüm insanların görevidir. Bu durumda “Ağaçların yok edilmesi benim sorumluluğumda değildir.” Diyebilecek hiçbir kimse yoktur. Ekosistemin canlı kalması ve canlıların yaşamını sürdürebilmesi için yarınlara sağlıklı ağaçlar bırakılmalı, fidan bağış yapılarak ormanlar oluşturulmalıdır.

Dinimizde de ağaç dikmenin önemine dikkat çekilmektedir. “Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fidan bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” (Ahmed, III, 191, 183) Hadis-i Şerif’ini hepimiz biliriz.

“Bir Müslüman herhangi bir ağaç veya bitki dikerse, ondan yenilen şey kendisi için sadakadır, ondan çalınan şey kendisi için sadakadır, yabânî hayvanların yediği şeyler sadakadır, kuşların yedikleri sadakadır, bir kişinin ondan alıp eksilttiği şey de kendisi için sadakadır.” (Müslim, Müsâkât, 7)

“Bir kimse ağaç diker de o ağacın meyvesinden bir insan veya Allâh’ın mahlûkâtından herhangi bir varlık yerse bu, o ağacı diken kimse için sadaka olur.” (Ahmed, VI, 444. Bkz. Müslim, Müsâkât, 7)

Hadis-i Şerifleri de fidan dikmekle ilgili hadisler arasındadır. Buradan da açıkça anlaşılabilir ki gerek ıslah edilen araziler, gerek geleceğe nefes olmak, ihtiyaç sahiplerine geçim kaynağı sunmak, geçmişlerimizin hanesine sevap yazdırmak ve Sadaka-i Cariye işlemek açılarından fidan diktirmek çok faydalı bir iştir.

Kişi yalnızca bitmeyen sevabı ile Sadaka-i Cariye vermiş olmak ve geçmişlerinin canına bağışta bulunmak için bile fidan dikmeli, kurak topraklara umut olmalıdır. Adıma ağaç diktirmek istiyorumdiyen pek çok bağışçımızın temel motivasyonu dünyada böyle güzel bir iz bırakma çabasıdır.

Fidan Bağışı Sertifika Nasıl Alabilirim?

Fidan bağışı sertifikası, bağışınızın hemen ardından isminize özel olarak düzenlenmekte ve paylaştığınız iletişim adresleri üzerinden tarafınıza mail olarak iletilmektedir. Fidan bağış sertifikası hangi bölgede, kaç adet fidan diktirdiğiniz, kaç kişinin istifade edeceği gibi bilgiler içeren bir teşekkür belgesi mahiyetindedir.

Hediye Olarak Fidan Bağışı Yapabilir Miyim?

Vakfımız aracılığı ile sevdiklerinize fidan bağışı hediye edebilirsiniz. Fidan bağışı doğum günü, evlilik tebriki, bebek tebriki, vefat eden kişiye bağışlama gibi çeşitli sebeplerle yapılabilen güzel bir hayır türüdür. Bunun için tek yapmanız gereken bağışınızı yaparken ilgili not kısmına adına bağış yapmak istediğiniz kişinin ismini ve varsa özel notunuzu yazmaktır. Ağaç bağışı hediye olarak yapıldığında, hediye edilecek kişinin adına sertifika düzenlenebilmektedir.

Fidan Bağışı Nasıl Yapılır?

Vakfımız aracılığı ile fidan bağış yapmak için dilerseniz aşağıdaki hesap numaralarımızı kullanabilir ya da bu sayfada bulunan “Fidan Bağışında Bulun” butonuna tıklayarak online bağış yapabilirsiniz.

Avrupa Yardim Vakfi

IBAN: NL54INGB0004977282

Avrupa Yardim Vakfi

IBAN: DE81500100600207252609

Bağışınızın ardından bilgilendirme SMS’i alacak ve bağışladığınız fidanlar dikildiğinde e-posta aracılığı ile sertifikanıza sahip olacaksınız. Hayra açılan kapınız olarak Avrupa Yardım Vakfı’nı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüce Allah (c.c) yaptığınız ve yapacağınız tüm yardımları dergâh-ı izzetinde kabul buyursun. Fidan bağışlarınız, sadaka-i cariye olarak hanenize yazılsın.

“Avrupa Yardım Vakfı: Hayra Açılan Kapınız”

ONLINE BAĞIŞ

Diğer Projeler

Background

Ramazan Projesi

Projeye Git

Kurban Projesi

Projeye Git

Su Kuyusu Projesi

Projeye Git