BANKA HESAPLARIONLINE BAĞIŞ
Sağlık Projesi

Sağlık Projesi

Ekonomik istikrarsızlığın getirdiği olumsuz etmenler, yetersiz beslenme ve sağlık koşullarının elverişsizliği gibi nedenler mazlum coğrafyalarda pek çok hastalığın boy göstermesine neden olmaktadır. Bunlardan biri de bizler için ufak bir operasyonla giderilebilen ufak bir göz hastalığı olan katarakt hastalığıdır. Özellikle Afrika bölgesinde kaçınılmaz bir hastalık olarak görülen katarakt, günümüzde 60 milyondan fazla insanı karanlığa mahkum etmektedir. Katarakt bağışı projesi, Avrupa Yardım Vakfı olarak dünyada bu hastalıkla mücadele etmek için yürüttüğümüz bir sağlık yardımı kampanyasıdır.

“Onlar görebilsin diye bir ışık da sen yak” sloganı ile başlattığımız ve her yıl güncel yardım kampanyaları arasında yeniden start verdiğimiz katarakt projesi sayesinde bugüne dek yüzlerce kardeşimizi hayatın renklerine yeniden kavuşturduk. Projemizin amacı, tüm yardım kampanyalarımızda olduğu gibi Katarakt ameliyatı için yardım yapmak istiyorum” diyen sizlerle, elinde olmayan nedenlerden ötürü karanlığa hapsolmuş çocukları ve yetişkinleri buluşturmak, vakfımıza ulaşan katkılarınızı doğru kanalize ederek, yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktır.

Katarakt Nedir?

Katarakt bağışı yapmak isteyen bağışçılarımız genellikle hastalık hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıyla, görme yetisinin zamanla kaybolması olarak bilinen katarakt hastalığı, ülkemizde genellikle ilerleyen yaş gruplarında görülmektedir.

Nitekim bu hastalık bölgesel nedenlerden ötürü özellikle Afrika kıtasında küçük yaşlardaki çocuklardan, yetişkinlere ve yaşlılara kadar herkesin korkulu rüyasıdır. Afrika kıtasında hastalığın bu kadar yaygın olmasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Altyapı sorunlarından kaynaklanan mikroplar ve virüsler,
  • Kum ve tozun havaya karışarak gözle çok fazla temas etmesi,
  • Normalin üstünde sıcaklığa ve doğrudan Güneş ışınlarına maruz kalınması,
  • Yetersiz beslenme sebebiyle ihtiyaç duyulan vitaminlerin alınamaması,
  • Kuraklık ve yetersiz su kaynakları nedeniyle temizlenme ihtiyacının yeterli düzeyde karşılanamaması

Sayılan sebeplere ek olarak maddi imkânsızlık ve doktor azlığı da katarakt hastalığı sebebiyle görme yetisini kaybetmek üzere olan ya da kaybetmiş kişilerin ameliyat olamamasına ve hayatları boyunca bu hastalıkla beraber yaşamasına neden olmaktadır. Hastalıktan kurtulmanın tek yolu ise sadece hijyenik koşullar altında ameliyat olmaktır.

Katarakt ameliyatı bağış kampanyaları hastalığa sahip kişilerin tedavilerini ve sağlık ihtiyaçlarını fonlamaya yöneliktir. Avrupa Yardım Vakfı olarak bugüne dek Afrika ve Asya ülkelerinde hayatının renklerini kaybetmiş, ancak kalbinin ışığı sönmemiş pek çok kardeşimizi ameliyat ettirdik. Karanlığa mahkum hayatlara bağışçılarımız ile birlikte dokunduk, çaresizliğe umut ışığı olduk.

Katarakt Bağışı Neden Gerekli?

Katarakt bağışı, Afrika ve Asya ülkelerinde hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Aslen 20 dakikalık basit sayılabilecek bir operasyon olan katarakt ameliyatı bedeli, bizler için oldukça karşılanabilir bir miktar olsa da mazlum coğrafyalarda bu ücreti ödemek neredeyse imkansızdır. Bu sebepten Afganistan’da, Çad’da ya da Burkina Faso’da bu hastalığa yakalanan genç veya yaşlı herkesin kaderi karanlığa mahkum olmaktır. Bu öğrenilmiş çaresizlik, bahsi geçen bölgelerde hastalığın çözümsüz bir vaka olarak algılanmasına yol açmaktadır.

Tüm bu nedenler ışığında bizler için cüzi bir miktar olan katarakt yardım kampanyası bedeli ile bağış yapmak pek çok hayatı yeniden renklerine kavuşturma olanağı tanıdığından oldukça gereklidir. “Dul bir kadının ve fakirin işleri için koşturan kimse, Allah yolunda cihat eden yahut geceyi namazla gündüzü oruçla geçiren kimse gibidir.” (Buhari) Hadis-i Şerif’inde de aktarıldığı üzere müşkül durumda olan katarakt hastalarına yardım eli uzatmak, binlerce kilometre öteden ümmet kardeşlerimizin seslerini duymak dinimizce de yücedir. Elimizden gelen ufak da olsa destekleri esirgemeyerek dokunduğumuz hayatların sevinci de paha biçilemezdir.

Katarakt Yardım Kampanyası Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Asya ve Afrika katarakt projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatı yardımı ile bu hastalık sebebiyle zamanla görme yetisini kaybeden insanlara umut olmayı hedefliyor, onlara yalnız olmadıklarını göstermek istiyoruz. Avrupa Yardım Vakfı olarak yardım etmek isteyen herkesin hayra açılan kapısı olma düsturuyla, başta 40.000 kişiye 1 doktorun düştüğü Afrika, Arakan olmak üzere diğer bölge ve ülkelere de katarakt bağışı veya katarakt yardımı adları altında yardım götürüyoruz.

Her sene vakfımızın güncel yardım kampanyaları arasında yerini alan katarakt projemiz ile öncelikle gittiğimiz ülkelerdeki hastaları tespit ediyoruz. Ardından hastaların genel muayenesini gerçekleştiren doktorlarımız ameliyata uygun hastalar için operasyon hazırlıklarına başlıyor. Yaklaşık 20 dakika süren bir operasyon sonucunda hastalar şifahanede bir süre dinlendiriliyor ve kontrolleri gerçekleştiriliyor. Sonrasında hayata yeniden gözleri açılıyor ve hayatı en az eskisi kadar berrak bir şekilde görebiliyorlar.

Katarakt ameliyatı bağış kampanyamızın uygulandığı ülkelerde bağışçılarımızı projenin işleyişi ve başarısı hakkında bilgilendirmeyi de ihmal etmiyoruz. Afrika ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde muayenehanelerden, şifa bulan hastalardan ve aydınlığa kavuşmuş yaşamlardan haber almak için sosyal medya hesaplarımızı, websitemiz üzerinden haber/duyuru metinlerimizi ya da kişisel sms ve e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Afrika Katarakt Ameliyatı Fiyatı

Katarakt bağışı kampanyamıza katılmak isteyen gönüldaşlarımızın merak ettiği sorulardan biri de Afrika katarakt ameliyatı fiyatı ne kadar? şeklindedir. Vakfımızın Asya ve Afrika ülkelerinde uyguladığı katarakt ameliyatı bağış bedeli 75 Euro’dur. Bir hastanın ameliyat ücreti, bizler için neredeyse marketten yapacağımız tek seferlik alışveriş tutarındadır. Nitekim daha önce de pek çok kez bahsettiğimiz gibi dünya üzerindeki adaletsiz gelir dağılımı ve imkansızlıklar, özellikle Asya ve Afrika ülkelerinde bu tedaviyi insanlar için imkansız kılmaktadır.

Avrupa Yardım Vakfı olarak bağışçılarımıza ekonomik açıdan destek sağlayabilmek adına her yıl 75 Euro sabit tedavi ücreti üzerinden kampanyamızı yürütmekteyiz. Bağışçılarımız kimi zaman tek bir hastanın tedavisini karşılayabildiği gibi arzu ettikleri takdirde birden fazla hasta için de tedavi yardımında bulunabilmekte yahut bir hastanın tedavi ücretine imkanları elverdiğince katkıda bulunabilmektedirler.

Katarakt Bağışı Kampanyasına Katılım

Vakfımızın Sağlık Projeleri kapsamında Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yardıma muhtaç olan insanlar için düzenlediğimiz ve istikrarlı bir şekilde yürüttüğümüz Katarakt Bağışı Projesi’ne katılmak için proje sayfamızın çeşitli yerlerinde bulunan “Bağış Yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından açılan Online Bağış sayfası üzerinden bağış yapmak istediğiniz miktarı seçebilir, vakfımıza ya da bağışta bulunduğunuz hastalara iletilmek üzere özel bir notunuz varsa ilgili kısımları doldurabilirsiniz. Formu doldurup ödeme yaptıktan sonra bağışınız alınmış ve tarafınıza bilgilendirme mesajı/e-postası iletilmiş olacaktır.

Ayrıca projemize iletişim bilgilerimiz üzerinden vakfımızla iletişime geçerek de katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken  [email protected] mail adresimizden veya +31 13 879 50 12 (Hollanda) / +31 6 84 22 08 14 (Hollanda) / + 49 15221550927 (Almanya) / + 32 484683373 (Belçika) telefon numaralarımızdan bize ulaşarak bağış talebinizle birlikte müracaat etmek olacaktır.

“Avrupa Yardım Vakfı: Hayra Açılan Kapınız”

ONLINE BAĞIŞ

Diğer Projeler

Background

Ramazan Projesi

Projeye Git

Kurban Projesi

Projeye Git

Su Kuyusu Projesi

Projeye Git