BANKA HESAPLARIONLINE BAĞIŞ
Yetim Projesi

Yetim Projesi

Yetimlere Yardım

İnsanlık bayrağını birbirinden farklı mazlum coğrafyalara taşıma sorumluluğunun ne kadar kıymetli olduğunun her geçen gün daha çok anlaşıldığı günümüz dünyasında yetimlere yardım elini uzatmak, kıymetli bir hazine olarak karşımıza çıkmaktadır. Savaşın, iç karışıklıkların, çatışma ve siyasi ihtirasların oluşturduğu acı ekosisteminde, yalnızlık duygusunu en derinlerde yaşayanların öksüz ve yetimler olduğu bilinmektedir. Üzerlerimize birer örtü olarak takdir edilen gecelerde, kırgın gönüllerinin soğukluğuyla dinlenmeye çalışan ve anne-baba sevgisiyle sabaha uyanmak isteyen yetimlere yardım etmek, bizler için bir tercihten öte vazifedir.

Yetim sevindirmek, yetim giydirmek ve yetimlere yardım etmek, dinimizde şerefli bir müessesenin nimetlerine layık görülmek anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından yetim başı okşamak, onları himaye etmek, onlara sofralarda yer vermek ve benzeri birçok yetim yardım faaliyetinin ödüllendirildiği açıkça belirtilmiştir. Küçük yaşta babasını kaybeden Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in de yetim olduğu düşünüldüğünde, öksüz ve yetim duası almanın tarifi mümkün olmayan eşsiz nimetlere öncülük edeceği anlaşılmaktadır.

Yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar arasında olan vakfımız, yetimlere yardım etmek isteyen herkesin hayra açılan kapısı olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Avrupa Yardım Vakfı, Tanzanya’da, Filistin’de, Suriye’de, Nijer’de, Somali’de, Burkina Faso’da, Moğolistan’da, Çad’da, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yetim sponsorluk projesi ile İslam’ın ve insanlığın merhamet iklimini yetimlerin tebessümlerinin kaynağı haline getirmektedir.

Yetim Sponsorluk Projesi

Dünya tarihinde doğal afetler, yoksulluk, büyük ekonomik buhranlar, açlık ve savaşlar her daim varlık göstermiş ve beraberinde birçok olumsuzluğu getirmiştir. Özellikle savaşlar ve doğal afetler, diğerlerine kıyasen çok acı, insanlık için büyük kayıplara mal olan sonuçlara sebebiyet vermiş olup günümüzde de vermeye devam etmektedir. Binlerce çocuğun annesiz ve babasız kalması, içimizi acıtan bu üzücü sonuçlardan sadece bir tanesidir. Yetimlere yardım edemediğimiz, acılarına çare olamadığımız ve onların elinden tutamadığımız her gün daha ağır bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

Böylesi bir noktada yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar, karşı karşıya kalınan problemlere çözüm getirmek için kilit bir rolde konumlanmaktadır. Yetim sponsorluk projeleri ile annesini veya babasını kaybetmiş çocuklara yardım eli uzatma olanağını yardımseverlere sağlayan yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar, insanlık adına utanç kaynağı olan sorunları teker teker çözmemize vesile olacaktır. Yetimlere yardım eden vakıflar arasında yer alan Avrupa Yardım Vakfı olarak vazife edindiğimiz bu görevi, en iyi şekilde yerine getirmek için, “Allah’a en sevgili gelen ev, içinde yetimin ikram gördüğü evdir.” hadis-i şerifinden güç alarak hayra açılan kapınız olma amacıyla yetim projelerimizi dünyanın dört bir yanında hayata geçirdik. Yeryüzünün hangi bölgesinde, hangi ülkesinde, hangi şehrinde olursa olsun kimsesiz yetimlerin elini, yetim sponsorluk projemiz ile sımsıkı tutmayı amaçladık.

Filistin, Irak, Suriye, Arakan gibi savaşların ve iç karışıklıkların ağır sonuçlarının görüldüğü, Afrika ülkelerini kasıp kavuran açlık ve kıtlığın ölümlerle neticelendiği, Pakistan ve Açe gibi ülkelerdeki doğal afetlerin ölüm ve ağır bilançolar ile sonuçlandığı dünyamızda, her geçen gün yetim kalan çocuk sayısı artmaktadır. Şu an sadece Suriye’de yaklaşık 800 bin çocuk yetim kalmış ve Dünya’da yaklaşık 140 milyon çocuk yetim ve öksüz olarak hayatını sürdürmeye çabalamaktadır. Yetim bağış sistemleri bu sorunları bir nebze olsun çözebilmek için, insanlık adına oldukça önemli bir adımı oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda yetim sponsorluğu aracılığıyla yetimlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak, onların eğitimlerinde kırtasiye ihtiyaçlarını temin etmek, kıyafetlerini almak, aylık yiyecek, içecek ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını alarak onları mutlu edebilmek mümkün hale gelmektedir. Yetim sponsorluk sistemi ile yetimlere yardım etmek isteyen herkes, aylık olarak ödeyeceği yetim sponsorluk bedeli ile bir yetimin maddi ve manevi destekçisi olma fırsatını yakalayabilmektedir.

Yetimlere Yardım Projesi ile Hedeflediklerimiz

Yetim yardım projesi kapsamında hedeflediklerimizi aşağıdaki alt başlıklarla sıralayabiliriz:

  • Özellikle savaşların ve doğal afetlerin yaşandığı bölgelerdeki yetim kalmış çocuklara, ev sıcaklığında güvenilir bir yuva sağlamak,
  • Kimsesiz kalan çocuklar için kendi kültürlerinden ve ülkelerinden koparılmayacakları, sağlıklı ve güvenilir yaşam alanlarını oluşturmak,
  • İstikrarlı ve sürekli yardımlar ile yetim çocukların barınmadan eğitime, sağlıklarından psikolojilerine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamak,
  • Onlara yalnız olmadıklarını göstermek ve bir nebze olsun anne ve babalarının eksikliğini hissettirmemek,
  • Yetimlere yardım etmek isteyenler ile yetimler arasında köprü görevi görmek.

Yetim sponsorluk sistemimiz ile yalnızca tek seferlik yardımlar yerine yetimler açısından daimi bir destekçi olmayı hedeflemekteyiz. Özellikle savaşın ve yoksulluğun daha çok yalnızlaştırdığı yetimlere sahip çıkmak, onların hem ruhsal hem bedensel açıdan güçlenmesini sağlamak, eğitimlerine ara vermeksizin devam etmelerini temin etmek, üstlendiğimiz görevler arasındadır.

Yetimlere yardım ederken esasında yalnızca onlara değil, artık hem anne hem de baba rolünü üstlenmek zorunda olan annelerine yardım elimizi uzatmış olmaktayız. Keza hiçbir maddi geliri olmayan bir anne için çocuğunun eğitim alamaması, kıyafetlerinin olmaması, temel insani ihtiyaçlardan olan barınma ve gıda ihtiyaçlarının karşılanamaması oldukça üzücü ve yaralayıcıdır.

Bir toplumu yeniden ayağa kaldırmanın yolu, yeni nesillerin iyi eğitim almasına ve daha çocukken insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesine bağlıdır. Karışıklıkların, yoksulluğun, fakirliğin ve korkunun esareti altında büyüyen çocuklar ve daha özelinde yetimlerin uzun vadede toplumu ayağa kaldırabilecek olanaklara sahip olması maalesef mümkün değildir. Yetimlere yardım perspektifi, bu açıdan da değerlendirilmeli ve yetim sponsorluk projelerinin önce bir yetimi, sonra bir aileyi; sonrasında bir toplumu ve bir ülkeyi ayağa kaldırabileceği unutulmamalıdır.

Yetim Sponsorluğu ve Yetim Sponsorluk Bedeli

Yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturduğumuz yetim sponsorluğu sistemimiz aşağıda sıralanan aşamalar dâhilinde ilerlemektedir:

  • Yetimlere yardım etmek istediğinizi, bir yetimin ihtiyaçlarını karşılamada, ona destek olmada gönüllü olduğunuzu vakfımıza bildirmektesiniz. Bu bildirimi, bütün iletişim ve yetim bağış kanallarımızdan yapabilirsiniz.
  • Yaptığınız yardımı bildirimi akabinde ihtiyaç tespitini yapmış olduğumuz yetimlerimizden birinin dosyasını ve bilgilerini sizlere ulaştırıyoruz. Akabinde hangi yetime destek olduğunuzu belirten bir “Yetim Takip Kodu” tarafınıza verilmektedir.
  • Aylık olarak yetim sponsorluk bedeli, belirlemiş olduğunuz kartınızdan çekilmektedir.
  • Yılda bir defaya mahsus olmak üzere tarafınıza detaylı olarak hazırlanmış olan “Yetim Gelişim Raporu” iletilmektedir. Bu rapor ile destek olduğunuz yetimin güncel fotoğraf ve bilgileri ile size yazmış olduğu mektuba ulaşabilmektesiniz.
  • Tüm süreç şeffaf olarak yürütülmekte olup yetimlere yardım projesi kapsamındaki desteğinizin karşılık bulduğu sizlere detaylı raporlar halinde bildirilmektedir.

Yetimlere yardım etmek istiyorum diyenler için aylık yetim sponsorluk bedeli 35 Euro’dur. Çoğumuz için ufak bir meblağ olan bu yetim sponsorluk bedeli ile kimsesiz bir çocuğun hayatını değiştirmek sizlerin elinde. Yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar arasında dünyanın dört bir yanında destek olduğu yetimleri ile öne çıkan Avrupa Yardım Vakfı olarak siz değerli yardımseverlerin hayra açılan kapısı olmaya her zaman hazırız.

Yetimlere Yardım Projesine Katılım

Yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar arasında yer alan Avrupa Yardım Vakfı olarak düzenlediğimiz ve sistemli bir şekilde yürüttüğümüz yetim yardım projesine katılmak için bizlere yetimlere yardım etmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bu söylemi hem online yetim bağış sayfamızdan bağış yapmak ve notunuzu eklemek suretiyle hem de tüm iletişim kanallarından vakfımızla iletişime geçme yolunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim sponsorluğu projesine katılmak ve kimsesiz kalan yetimlere yardım etmek için bizlere [email protected] mail adresimizden veya +31 13 879 50 12 (Hollanda) / +31 6 84 22 08 14 (Hollanda) / + 49 15221550927 (Almanya) / + 32 484683373 (Belçika) telefon numaralarımızdan ulaşabilir ve talebinizle birlikte müracaat edebilirsiniz. Aynı zamanda web sitemiz üzerinden de online yetim bağış kapsamında yardımlarınızı da yapabilirsiniz. Yine internet sitemiz üzerinden Ramazan ve Kurban bayramlarında yetim çocukları sevindirmek için 25 Euro bedelindeki yetimlere bayram hediyesi bağışını yapabilirsiniz.

Yetimlere Yardım Etmek İstiyorum

Yetim yardım projemize nasıl katılabileceğinizi ve genel olarak proje özetini sizlerle paylaştık. Kimsesiz çocuklara yardım etmek istiyorum diyen hayırseverler için projemizin detaylarına inmek ve nerede, nasıl, neden, kim, kime gibi sorularını cevaplamak isteriz.

Projemiz kapsamında yetimlere bağış ve yetim sponsorluğu şeklinde çeşitli kategorilerde yardımda bulunmanın mümkün olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Yetimlere sponsor olmak, bir aylık yardım modeli olup vakfımız tarafından tespit edilen yetimlerin aylık ihtiyaçlarını karşılamak için organize edilmiştir. Bu doğrultuda bir yetimin aylık eğitim, kırtasiye, sağlık, giysi, yiyecek ve içecek, barınma gibi çeşitli ihtiyaçları sürdürülebilirlik dahilinde istikrarlı bir biçimde karşılanmaktadır.

Yetimlere yardım projesinin bir diğer ayağı ise yetimlere bağış kapsamında yetimlere bayram hediyesi veya yetimler için hayır kahvaltısı gibi özel nitelikli yardımlardır. Bu yardımlar da yetim sponsorluğu sisteminden farklı olup aylık yardımlar yerine tek seferlik veya parça parça birden fazla kez tekrarlanabilecek bağışlar olarak nitelendirilmektedir. Durumun gerektirdiği ölçüde ve ihtiyaçlar doğrultusunda bu tarz özel yardım faaliyetleri düzenlenmektedir.

Kimsesiz çocuklara yardım etmek istiyorum diyen bütün yardımseverler hem yetim sponsorluk hem yetim bağış modelleri ile yetimlere yardım faaliyetlerimize katkıda bulunabilmektedir.

Suriyeli Yetimlere Yardım

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşının ardından milyonlarca insan, farklı ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Ülkede kalanlar ise yoksulluk, açlık ve susuzluk gibi birçok olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakıldı. İç savaş ve çatışmalarda ölen yarım milyona yakın insandan geriye ise binlerce yetim ve öksüz kaldı.

Yetim yardım projemiz kapsamında Suriyeli yetimlere yardım etmeyi misyon edinerek onların temel insani ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladık. Gelin Suriyeli yetimler için iç savaşın korku, endişe ve gerginlik atmosferini birlikte değiştirelim. Yetim sponsorluk veya yetim bağış yardım modelleriyle onlara yalnız olmadıklarını hissettirelim.

Tanzanya Yetim Yardım

Doğu Afrika’nın yoksul ülkelerinden biri olan Tanzanya’da, binlerce yetim eğitim, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadan hayatlarına zorlu şartlar altında devam etmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde olduğu gibi Tanzanya’da da yardım faaliyetlerini sürdüren vakfımız, Tanzanya yetim yardım projesi ile buradaki yetimlerin temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kimsesiz çocuklara sahip çıkan yardım faaliyetleriyle birlikte bir nevi yetimler vakfı olarak anılan Avrupa Yardım Vakfı, aylık 35 Euro bedelindeki yetim sponsorluk yardımı ile bir yetimin hayatındaki daimi destekçisi olmakta ve 25 Euro bedelindeki yetim bayram hediyesi ile yetimlerin bayram sevincini yaşamasını sağlamaktadır.

Somali Yetim Sponsorluğu

Afrika’nın yoksul ülkeleri arasında yer alan Somali’de ihtiyaç sahibi birçok yetim bulunmaktadır. Bu mazlum ve mağdurların elinden tutarak yetimlere yardım etmek ise siz değerli yardımseverler ve öksüz ve yetimlere yardım eden kuruluşlar ile mümkün olmaktadır. Somali yetim sponsorluğu projesi başta olmak üzere çeşitli yetim yardım modelleri ile yetimlere yardım elimizi uzatabilmekteyiz.

Kimsesiz çocuklara yardım etmek istiyorum diyorsanız ve yetim sevindirmek istiyorsanız, vakfımız sizlerin hayra açılan kapısı olmaya hazır durumdadır. Somalili yetimler sizleri bekliyor.

Arakan Yetim Bağış

Farklı coğrafyalardaki yetimlerin elinden tuttuğumuz gibi Arakanlı yetimlere yardım etmek de sürekli olarak gerçekleştirdiğimiz yardım faaliyetleri arasındadır. Yetim sponsorluk formumuzu doldurarak siz de Arakanlı bir yetimin aylık tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Nijer Yetim Yardımı

Çoğu Afrika ülkesi gibi Nijer de maalesef geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da birçok terör saldırısına maruz kalmıştır. Her terör saldırısından birçok çocuk, ailesini kaybederek kimsesiz kalmaktadır. Terör saldırılarının yanı sıra ülkedeki yoksulluk, gıda ve suya erişimdeki problemler sebebiyle de birçok ölüm meydana gelmektedir.

Ölümlerin yalnız bıraktığı Nijerli yetimlere sahip çıkmak bizlerin elinde. Nijer yetin yardımı ile bir yetim sponsorluğu sorumluluğunu üstlenebilir, yeni bir neslin ayağa kalkmasına maddi ve manevi destek olabilirsiniz. Yetimlere yardım ederek yalnızca ihtiyaç sahibi olan yetimimize değil, aynı zamanda sadaka-i cariye hükmünde sevap kazanmak suretiyle kendimize de yardım ettiğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız. Kimsesiz çocuklara yardım etmek istiyorum dediğimiz ve harekete geçtiğimiz her an esasında ahiretteki kendimize yardım etmekteyiz.

Burkina Faso Yetimlere Yardım

Yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar arasında yer alan Avrupa Yardım Vakfı olarak Burkina Faso’daki ihtiyaç sahibi yetimlere de yardım elimizi uzatmaktayız. Dünya’nın en fakir ülkelerinden biri olan ülkede binlerce yetim bulunmaktadır. Her bir yetime yardımlarımızı ulaştırmak gayemiz olmakla birlikte maddi olanaklar dahilinde ulaşabildiğimiz kadar yetime ulaşmaya gayret etmekteyiz.

Burkina Faso yetimlere yardım projemiz kapsamında Batı Afrika’nın bu yoksul ülkesinde tüm sıkıntılarının yanı sıra yalnızlıklarıyla da mücadele eden yetimlere destek olalım. Yetim sponsorluğu veya yetim bağış yöntemleriyle onların maddi ve manevi olarak yanında duralım.

Yetim ve Öksüzlere Yardım Etmenin Önemi

Dinimizde yetim ve öksüzlere yardım etmenin önemi, hem ayetlerde hem de hadislerde ifade edilmiştir. Kuran-ı Kerim’de birçok ayette yetimlere özel olarak hitap edilmiş, onlara ilişkin özel hükümler getirilmiştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, ancak ve ancak karınlarını doldurasıya ateş yemiş olurlar ve zaten onlar çılgın bir ateşe (cehenneme) gireceklerdir.” (Nisa Suresi – 10. Ayet)

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: ‘Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.’” (Bakara - 215)

Yetimlerle ilgili hadisler ise oldukça çok sayıdadır. Buradan Peygamber Efendimiz’in yetimlere verdiği önem ortaya çıkmaktadır. Yetim sevindirmek, yetim giydirmek, yetim duası almak, yetimin ahını almak ve yetimin hakkını yemek gibi birçok konuda hadis-i şerifler bulunmaktadır. Yetimlerle ilgili hadisler arasından seçtiklerimizi şu şekildedir:

Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.” (Ahmed ibni Hanbel, Müsned, V, 250.)

Bir kimse, akrabasından veya başkasından olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacip olur.” (Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem)

Alıntılanan ayet ve hadislerden anlaşılmaktadır ki dinimizde yetim ve öksüzlere yardım etmenin önemi birçok kez vurgulanmıştır. Bu bilinçle hareket etmeyi başardığımızda dünyanın dört bir yanındaki yetimlerimizin ellerini sımsıkı tutacak ve onları her geçen gün derinleşen yalnızlıklarından çıkaracağız.

Yetim Çocuklara Yardım ile Umut Taşıyacağız

Yetimlere yardım projemiz kapsamında; bir yetime yardım etmek istiyorum, yetim okutmak istiyorum, yetim bursu vermek istiyorum, kimsesiz çocuklara yardım etmek istiyorum diyen bütün yardımseverlerin hayra açılan kapısı olmayı hedefliyoruz.

Yetimlere yardım eden vakıflar arasında yetim çocuklara yardım faaliyetleri ile yetimler vakfı gibi anılmaya münasip olan vakfımız, siz değerli yardımseverlerin desteği ile mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi olarak acılarla yoğrulan coğrafyalarda yalnızlıklarına terkedilmiş tüm yetimlere sahip çıkabilecektir. Gelin hüznün ve üzüntünün yerleştiği coğrafyalardaki yetimlerimize birlikte umut olalım.

“Avrupa Yardım Vakfı: Hayra Açılan Kapınız”

ONLINE BAĞIŞ

Diğer Projeler

Background

Ramazan Projesi

Projeye Git

Kurban Projesi

Projeye Git

Su Kuyusu Projesi

Projeye Git